Applied Sports /

Training pedagogical

The chair of applied sports was created in 1945 and was named chair of Skiing sport and alpinism, then Skiing sport and tourism, and in 1995 chair of Applied sports.

During the years the chair was led by docent Mushegh Mamikonyan, then Hakob Kerselyan, RA honored coach, docent Martin Vekilyan, RA honored coach Aleksandr Mirzoyan, RA honored coach, PhD of pedagogy, docent Vachagan Meloyan, RA honored coach, RA physical culture and sport honored worker, professor Aghvan Chatinyan.

The chair of swimming was formed in 1945. The first head of the chair was Vladimir Savelev, who was invited from Moscow.

The chair was led by RA honored coach Anatoly Sokryukov, physica1 culture and sport honored figure, RA honored coach, referee of international class Igor Safaryan.

In 2016 the chairs of Applied sports and swimming were combined.

ASIPC

Hakobyan Garnik

  Date of birth: 05.01.1944
  Tel.: +37410 553310 1-57

Professor

Education

  • 1967-1972` Armenian State Institute of Physical Culture
    (now- Armenian State Institute of physical culture and Sport )
    Qualification – Physical culture and sport teacher

Professional experience

  • 1995 up to now- Armenian State Institute of Physical Culture
    (now- Armenian State Institute of physical culture and Sport )
    Position – the head of sub-faculty of applied sports and swimming
  • 1992 -1995` Armenian State Institute of Physical Culture
    (now- Armenian State Institute of physical culture and Sport )
    Position – Senior lecturer in sub faculty of physical education and methodology
  • 1972–1992՝ Armenian State Institute of Physical Culture
    (now- Armenian State Institute of physical culture and Sport )
    senior assistant, lecturer, senior lecturer in sub-faculty of ski sport and alpinism

Awards and Titles

  • 1989 – 1998 – was a trainer of RA ski sport National team
  • 2005. – 2016 -Vice-president of Armenian ski sport federation
  • 2015. – was awarded a gold medal by Ministry of physical culture and sport
  • 1987 - was granted a title of referee of republican category in ski sport by physical culture and sport committee
  • 2000- was granted a title of RA Physical culture and sport honored worker by Ministry of RA Culture, youth and Sport
  • 2004 – was granted a title of RA Honored trainer by Physical culture and sport State Committee acting under RA Government
  • 2002 - Docent
  • 2005 - Professor
ASIPC

Armen Hakobyan

1952թ.

PhD of pedagogy,docent

ASIPC

Vachagan Aftandilyan

1951թ.

PhD of pedagogy,docent

ASIPC

Suren Danielyan

1977թ.

PhD of pedagogy,docent

ASIPC

Ashot Tiratsuyan

1955թ.

Docent

ASIPC

Sergei Bidzyan

1978թ.

Assistant

ASIPC

Gevorg Gyozalyan

1948թ.

Assistant

ASIPC

Karen Tumoyan

1969թ.

Assistant

ASIPC

Karen Gasparyan

1958թ.

Docent

ASIPC

Levon Movsisyan

1990թ.

Lecturer

ASIPC

Gagik Tchagharyan

1957թ.

Lecturer

ASIPC

Eduard Sargsyan

1994թ.

Lecturer

ASIPC

Emma Aslanyan

1983թ.

Lecturer

ASIPC

Mariam Vardanyan

1985թ.

Lecturer

ASIPC

Narine Mirzoyan

1958թ.

the head of cabinet

ASIPC

Marine Khachatryan

1961թ.

senior laboratory assistant

ASIPC

Narine Mare-Gasparyan

1973թ.

senior laboratory assistant

Full time and distance learning

  1. Skiing (theory and methodology of selected sport)
  2. Cycling (theory and methodology of selected sport)
  3. Rescuing (theory and methodology of selected sport)
  4. Swimming (theory and methodology of selected sport)
  5. Training pedagogical improvement (rescuing, skiing, cycling, swimming)
  6. Shooting (general course)
  7. Issues of civil defense and emergency situations (general course)
  8. Swimming (general course)

Master’s degree

  1. The modern system and methodology of training highly qualified sportsmen

The modern issues of professional preparedness of extreme- oriented specialists.

Shooters:

  1. Hrachya Petikyan World and European champion, honoured master of sport
  2. Erjanik Avetisyan World and European champion
  3. Norayr Bakhtamyan World and European silver prizewinner

Cyclists:

  1. Oleg Klevtsov World double champion
  2. Mesrop Shaboyan World Youth champion
  3. Karen Soloyan ICU double champion, RF quintuple champion
  4. Mher Mkrtchyan World Youth silver prizewinner
  5. Arsen Ghazaryan participant of Olympic Games
  6. Edgar Stepanyan champion of world youth championship

Skiers:

  1. Arsen Nersisyan participant of Olympic Games
  2. Arsen Haroutunyan participant of Olympic Games
  3. Sergey Mikaelyan participant of Olympic Games

Swimmers:

  1. Igor Novikov World and Olympic multiple champion
  2. Anatoly Sokrukov the USSR champion in relay swimming
  3. Vanik Piloyan the USSR recordsman
  4. David Hambartsumyan the USSR and European multiple champion, prizewinner of Olympic Games
  5. Hripsime Jilavyan European prizewinner